Informácie pre odídencov
Ak len plánujete odísť z vlastí na Slovensko, odporúčame Vám pozrieť si nasledujúce videá.
krátke video o tom, čo robiť po prekročení hraníc s ukrajinským dabingom a titulkami:
https://fb.watch/bRuYVKahRG/
https://youtu.be/ekOMRANYRFo
Informácie pre Ukrajincov prichádzajúcich na Slovensko v ukrajinčine: ua.gov.sk
O dočasný azyl je možné požiadať:
O dočasný azyl môžete požiadať v určených veľkokapacitných strediskách alebo na jednotlivých policajných oddeleniach pre cudzincov. Ďalšie informácie nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR .
Registrácia do dočasného útulku
Podrobnejšie informácie o postupe pri registrácii dočasného azylu nájdete na stránke elektronických služieb ministerstva vnútra .
V súvislosti s poklesom počtu žiadateľov o udelenie dočasného azylu sa znížil počet veľkokapacitných stredísk fungujúcich na plný výkon.
Režim prevádzky:
- Centrum veľkej kapacity Bratislavy
- Mesto Bratislava
- St. Bottová 7
- GPS: 48.145394 17.129019
- Otváracie hodiny: od pondelka do piatku od 8:00 do 15:30.
Skrátený režim prevádzky:
- Veľkokapacitné centrá Humenné a Žilina
- od 8.8.2022 Veľkokapacitné centrum Nitra
- od 01.07.2022 Veľkokapacitné centrum Bratislavy
- od 30.06.2022 Stredisko veľkokapacitné Michalovce – ZATVORENÉ
Naďalej je možné požiadať o udelenie dočasného azylu na policajnom oddelení pre cudzincov v mestách Trnava, Nitra, Nové Zámky, Dunajská Streda, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Ružomberok, Rimavská Sobota, Prjašiv a Košice. A tiež v polícii na oddelení udeľovania politického azylu (azyl) v Humennom.
Možnosť požiadať o azyl:
Takže. S príchodom veľkého počtu ľudí utekajúcich pred vojnou je však štatút dočasného utečenca pre občanov Ukrajiny výhodnejší. V súčasnosti by konanie o udelení azylu pri veľkom počte žiadateľov trvalo veľmi dlho. O azyl môžete požiadať pri vstupe na územie Slovenskej republiky na policajnom oddelení na hraničnom priechode alebo neskôr, aj po vstupe na územie Slovenskej republiky, na policajnom oddelení, ktoré sa nachádza v azylovom zariadení (migračný tábor v hl. Humenné).
Tu je niekoľko odkazov, ktoré pomôžu v orientácii:
https://www.employment.gov.sk/sk/uvodna-stranka/informacie-odidencov-z-ukrajiny/informacie-odidencov-z-ukrajiny.html?fbclid=IwAR084pnJOjvzsOHopb0onyj8uXALqMcNrOVxuBNz-8cxxSOLxR3yYsrJUIw
Pomoc v hmotnej núdzi slúži, ako finančná pomoc pre tých, ktorí nie sú schopní zabezpečiť si základné životné podmienky a nedokážu si príjem zvýšiť vlastným pričinením. Za tieto osoby možno v súčasnosti považovať aj osoby, ktoré utekajú pred vojnovým konfliktom na Ukrajine. Výška pomoci závislostí od počtu členov domácnosti a ich situácie.
Pomoc v hmotnej núdzi možno poskytovať aj cudzincom, ktorí sa preukážu dokladom o pobyte na území SR s označením „ODÍDENEC“ alebo preukazom cudzinca žiadajúceho o poskytnutie dočasného útočiska.
O pomoc v hmotnej núdzi možno požiadať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, kde bude cudzincovi poskytnuté potrebné poradenstvo. Miestne príslušný úrad na posúdenie nároku na pomoc v hmotnej núdzi je úrad, kde sa cudzinec zdržiava.
Je možné požiadať aj o dotáciu na stravu pre dieťa. Na poskytnutie dotácie na stravu je potrebné sa informovať pri zápise dieťaťa do materskej školy alebo základnej školy, pričom zriaďovateľ školy príp. úrad usmerní rodiča k ďalšiemu postupu.
LEKÁRSKA POMOC PRE VÁS, OBČANOV UKRAJINY V SLOVENSKEJ REPUBLIKE
V prípade zdravotných problémov vám bude poskytnutá prvá pomoc a dostanete potrebnú lekársku pomoc.
Lekárska pomoc poskytovaná podľa stavu.
Cez Slovensko len prechádzate, no vaším cieľom je iná krajina:
- Budete mať nárok na okamžitú alebo neodkladnú zdravotnú starostlivosť poskytovanú poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti na základe zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Za ostatnú zdravotnú starostlivosť si musíte zaplatiť.
Žiadate o azyl alebo o dočasný azyl:
- Budete mať právo na neodkladnú a nevyhnutnú lekársku starostlivosť. To znamená aj takú zdravotnú starostlivosť, ktorú lekár pri prehliadke odporučí. V príslušnom kraji či meste funguje ambulantná pohotovostná služba alebo centrálny príjem nemocnice. Kontakty: www.e-vuc.sk .
Dostanete azyl alebo dodatočnú ochranu:
- Budete mať nárok na celý rad lekárskych služieb.
V prípade ohrozenia života je každému na území Slovenskej republiky okamžite poskytnutá zdravotná pomoc.
STAROSTLIVOSŤ O ZUBY:
- Ak prechádzate cez Slovensko alebo ste požiadali o azyl/dočasné útočisko, pomôcka je v akútnych prípadoch preplácaná za podmienok stanovených poisťovňou.
- Kontakty na zubných lekárov na Slovensku, ktorí poskytujú bezplatnú zubnú pohotovostnú starostlivosť, nájdete na www.skzl.sk/stomatologhelp alebo www.stomatolog.help .
LIEKY:
Cez Slovensko len prechádzate alebo dostávate štatút dočasného azylu:
- Okrem špecialistu môže liek predpísať aj praktický lekár a lekárne budú tieto recepty akceptovať.
- Ak požiadate o dočasný azyl, budete mať nárok na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny bez príplatku.
COVID-19
Ak budete mať pozitívny test na COVID-19, dostanete všetky potrebné testy a starostlivosť. Ak poistenie nemáte, náklady budú hradené zo štátneho rozpočtu.
Viac informácií o COVID-19 nájdete na www.korona.gov.sk .
Dôležité telefónne čísla:
Jednotné európske číslo tiesňového volania 112 , Lekárska asistenčná služba: 155 , Polícia 158 , Požiarna ochrana 150 , Linka zdravotnej starostlivosti pre Ukrajinu: +421 221 025 075 , Horúca linka všeobecnej zdravotnej poisťovne: 0850 003 003 , Horúca linka pre ukrajinský -hovoriace osoby (všeobecné informácie) +421 513 816 111 / +421 259 765 111 , Informačná linka pre pacientov s HIV a tuberkulózou +421 907 923 122 .
So štatútom odídenca máte nárok na núdzové ubytovanie v zariadení. Slovenskí občania a podnikatelia však tiež pomáhajú odídencom a dočasne im poskytujú ubytovanie. Je to dobrovoľná činnosť a odídenec na ňu nemá automaticky nárok. Obe formy ubytovania nie sú automaticky bezplatné. Ministerstvo vnútra príspevok na ubytovanie pre poskytovateľa ubytovania následne refunduje.
Po prekročení hraníc vám zástupcovia vládnych a komunitných organizácií pomôžu s informáciami o ubytovaní.
Viac informácií o dostupnom bývaní nájdete na odkaze https://pomocpreukrajinu.sk/ .
Ak poskytujete bývanie obyvateľom Ukrajiny, ktorí prišli na Slovensko v dôsledku konfliktu, všetky potrebné informácie a dokumenty na poskytnutie finančnej pomoci na bývanie nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR .
Vaše deti môžu navštevovať slovenské školy. Na Slovensku je školská dochádzka povinná pre deti do 16 rokov, takže im bude umožnené študovať v školách v mieste vášho bydliska alebo inom určenom mieste.
Ak chcete poslať svoje dieťa do školy, potrebujete:
- požiadať o dočasné útočisko alebo azyl pre svoje dieťa,
- navštíviť materskú, základnú alebo strednú školu (kde chcete, aby vaše dieťa študovalo),
- poskytnúť riaditeľovi doklad o začatí konania o udelení dočasného útočiska alebo azylu,
- následne podľa stupňa vzdelania a úrovne ovládania slovenského jazyka bude Vaše dieťa zapísané v príslušnom školskom roku a budú preň pripravené jazykové kurzy.
Viac informácií nájdete na stránke ministerstva školstva .
Obyvatelia Ukrajiny, ktorí dostali dočasný azyl, majú rovnaký prístup na trh práce ako občania Slovenska (okrem pozícií v štátnej službe). Môžu byť zamestnaní na pracovnú zmluvu alebo formou dohody.
Ponuka voľných pracovných miest v ukrajinčine je dostupná priamo na stránke úradu práce .
Okrem toho môžete využiť aj portál Internetový sprievodca trhom práce alebo túto stránku .
Edukačný materiál ku kvalifikačnej skúške z vykonávania dôležitých epidemiologických činností pri výrobe, spracovaní a predaji potravinárskych výrobkov a jedál.
Finančná správa vytvorila na svojom internetovom portáli špecializovanú podstránku, na ktorej nájdete informácie o daňových povinnostiach, posudzovaní daňového rezidentstva či nároku na daňový bonus na dieťa. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Finančnej správy SR .
Viac informácií ohľadne možnej finančnej podpory, získania zamestnania a ostatných foriem integrácie, ktorá pomôže odídencom byť viac nezávislí, je dostupných na stránkach Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR alebo priamo na miestne príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Portál voľných pracovných miest je k dispozícii tu: (https://www.employment.gov.sk/sk/uvodna-stranka/informacie-odidencov-z-ukrajiny/informacie-odidencov-z-ukrajiny.html?fbclid=IwAR084pnJOjvzsOHopb0onyj8uXALqMcNrOVxuBNz-8cxxSOLxR3yYsrJUIw, https://www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk/?lang=ua)
Áno. Ak ste už na Slovensku oprávnene, po vypršaní platnosti povolenia na pobyt alebo po ukončení pobytu, ste oprávnený požiadať o štatút Odídenca – na ktoromkoľvek pracovisku , bez vycestovania zo SR. Viac na tomto odkaze: https://www.minv.sk/?vizova-info-typy-viz-1,
Tiež je možné písomne sa vzdať povolenia, ktoré je platné (oznámiť na príslušnom policajnom útvare) a následne po doručení písomného oznámenia, bez vycestovania z územia SR požiadať o štatút Odídenca – na ktoromkoľvek pracovisku. Viac na tomto odkaze: https://www.minv.sk/?vizova-info-typy-viz-1,
Nikomu neodovzdávajte doklady, buďte opatrní pri súkromných ponukách na odvoz a ubytovanie.
Nestaňte sa obeťou obchodníkov s ľuďmi. Zneužívajú zraniteľné osoby na nútenú prácu či prostitúciu.
Pri všetkých úkonoch sa preukazujte dokladom o dočasnom útočisku!
Som občan SR a chcem pomôcť:
Pomôcť prichádzajúcim odídencom môžete priamo vo VKC Michalovce. Prihláste sa ako dobrovoľník na stránke dobrovolnicinahranici.sk
Chcem pomôcť v integrácii:
Ak chcem ponúknuť ubytovanie ako nepodnikateľský subjekt, všetky potrebné informácie nájdete na: https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=prispevok-za-ubytovanie-cudzinca.